Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στους Αγώνες Λόγου για τη Δημοκρατία που έγιναν στις 25 Απριλίου 2024 στο ΠΟΛΥΚΕΝΤΡΟ ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΙΓΙΟΥ.

Η Διοργάνωση τελούσε υπό την αιγίδα του δήμου Αιγιαλείας σε συνεργασία με την περιβαλλοντική διεύθυνση Ν. Αχαΐας. Οι μαθητές μας, παρουσίασαν ατομική ομιλία με θέμα
“Κάνοντας πράξη τη δημοκρατία στο σχολείο”, πήραν μέρος στους Διαξιφισμούς με μαθητές άλλων σχολείων και τέλος έγραψαν ένα περιεκτικό μήνυμα σε σχέση με την ελληνική γλώσσα.

Περιεκτικό μήνυμα μαθητών
Η ελληνική γλώσσα, η μητέρα όλων των γλωσσών, είναι μια πηγή πλούτου και πολιτισμού.  Με την αρχαιότητα της και την επιρροή της στον πολιτισμό, η ελληνική γλώσσα αντιπροσωπεύει τη δύναμη της λέξης και την ομορφιά της έκφρασης.